AKTUALNOŚCI8.08.2012

Historia wyśpiewana 
Premiera płyty „Morowe Panny” już 10 sierpnia

Anita Lipnicka, Katarzyna Groniec, Halina Mlynkova czy Marika – to tylko niektóre ze znanych polskich wokalistek, które można usłyszeć na nowej płycie „Morowe Panny”. Projekt inspirowany historiami kobiet z czasów II wojny światowej to kolejna muzyczna inicjatywa Muzeum Powstania Warszawskiego. 10 sierpnia 2012 roku odbędzie się premiera nowego wydawnictwa.

Muzeum Powstania Warszawskiego od początku swojego istnienia historię wojennej Polski stara się przekazywać w nowoczesny sposób. Wykorzystuje np. teatr, performence, fotografię czy muzykę. Do tej pory ukazało się już kilka płyt o Powstaniu i stolicy. 10 sierpnia 2012 do kultowego wydawnictwa „Powstanie Warszawskie”, „Gajcy” czy „wawa2010.pl” dołączy nowy projekt muzyczny – „Morowe Panny”. To autorski komentarz artystek, uwolniony od stereotypów postrzegania historii, jak i współczesnej Warszawy.

Ideą projektu Morowe Panny jest opowiedzenie powstańczej historii Warszawy z perspektywy młodych dziewczyn. Muzeum Powstania Warszawskiego w ramach akcji po raz pierwszy stworzyło przestrzeń do wspólnych działań wokalistek reprezentujących całkowicie różne style i gatunki muzyczne. Płyta jest kolejnym, zupełnie wyjątkowym sposobem opowiedzenia o losach kobiet Powstania – mówi Jan Ołdakowski, Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Na płycie „Morowe Panny”, której producentem muzycznym jest Dariusz Malejonek – lider zespołu Maleo Reggea Rockers, pojawi się 13 różnorodnych utworów. Do projektu zaproszono młode i zdolne wokalistki: Jadwigę Basińską, Lilu, Monę, Marikę, Annę Brachaczek, Katarzynę Groniec, Halinę Mlynkovą, Paulinę Przybysz, Anitę Lipnicką i hip-hopowy duet Paresłów. To one są autorkami tekstów, dla których inspiracjami były losy kobiet Powstania i ich historie, zarówno prawdziwe, pochodzące z Archiwum Historii Mówionej, jak i te, które zostały przedstawione w komiksach o Powstaniu Warszawskim w ramach 3. Międzynarodowej Edycji Konkursu.

Do utworu Mariki „Idziemy w noc” został zrealizowany także animowany teledysk, którego autorem jest Ernesto Gonzales – odpowiedzialny za oprawę graficzną wydawnictwa „Morowe Panny”.

Płyta do kupienia w sklepie Muzeum Powstania Warszawskiego oraz w dobrych salonach muzycznych na terenie całej Polski.
31.07.2012

Koncert "Morowe Panny"

W sobotni wieczór, w Muzeum Powstania Warszawskiego, Anita Lipnicka, Katarzyna Groniec, Halina Mlynkova, Paulina Przybysz, Ania Brachaczek, duet Paresłów, Lilu, Marika i Mona zaśpiewały dla prawie 4500 osób zebranych w Parku Wolności. Wzruszały, zachwycały, ale przede wszystkim oddały hołd dzielnym kobietom Powstania, których losy zainspirowały do stworzenia wyjątkowych tekstów, zaaranżowanych przez Dariusza Malejonka i Maleo Reggae Rockers.

W sobotę odbył się koncert z cyklu Pamiętamy ’44, który w tym roku dedykowany był dzielnym, bohaterskim kobietom Powstania Warszawskiego. Podczas koncertu można było usłyszeć 13 wyjątkowych utworów, pochodzących z płyty „Morowe Panny”. Autorkami tekstów są znane polskie wokalistki – Anita Lipnicka, Katarzyna Groniec, Halina Mlynkova, Paulina Przybysz, Jadwiga Basińska, Ania Brachaczek, Lilu, Marika, Mona i duet Paresłów.
Na koncert w Parku Wolności przybyło prawie 4500 osób. Wszyscy chcieli zobaczyć i usłyszeć gwiazdy, ale też oddać hołd wielkim kobietom Powstania Warszawskiego.

Koncert poprowadzili Magdalena Smalara oraz Artur Orzech. Rozpoczął się hip-hopowym utworem w wykonaniu Dore i Mony. Zakończył go występ Anity Lipnickiej i Johna Portera. Na koniec wszyscy jeszcze raz zaśpiewali ich utwór – „Jeśli nie wrócę”.

Wszystkie piosenki zaśpiewane podczas koncertu znajdują się na płycie „Morowe Panny”, która już 10 sierpnia dostępna będzie w sprzedaży, zarówno w sklepie Muzeum Powstania Warszawskiego, jak też dobrych salonach muzycznych w całej Polsce.

25.07.2012

Teledysk do utworu Mariki "Idziemy w noc"
autorstwa Ernesto Gonzalesa
19.07.2012

Koncert "Morowe Panny" już 28 lipca 2012!

10.07.2012

"Morowe Panny" - fotografie Tomasza Sikory

Zobacz, jak powstały fotografie Morowych Panien autorstwa Tomasza Sikory.
 


5.07.2012

Konkurs „Rozszyfruj Morową Pannę” rozstrzygnięty

Oto lista Zwycięzców, którzy prawidłowo odgadli zaszyfrowane ulice:

Nagroda Główna: Karolina J.

Nagrody:

    1.   Judyta Ż.
    2.   Magdalena B.
    3.   Weronika W.
    4.   Ewelina N.
    5.   Agnieszka J.
    6.   Mateusz S.  
    7.   Katarzyna Z.
    8.   Agnieszka C.
    9.   Mateusz P.
   10.  Kinga U.
   11.  Wojciech D.

Zwycięzcom gratulujemy i wszystkim dziękujemy za wspólną zabawę!

 


5.07.2012

Interwencja Mariusza Libla, czyli „Morowe Panny” Muzeum Powstania Warszawskiego w przestrzeni miejskiej

„Morowe Panny” ruszają w Warszawę. W ramach kampanii organizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego, do 5 września na ulicach Śródmieścia, można zobaczyć nietypowe grafiki Mariusza Libla. Artysta za ich pomocą zaznaczył obecność „Morowych Panien” w przestrzeni miejskiej. 

Mariusz Libel przygotował dla Muzeum Powstania Warszawskiego wyjątkową akcję w warszawskiej przestrzeni miejskiej. Stworzył 11 grafik, utworzonych z liter, które składają się na  nazwy stołecznych ulic, nawiązujących do cech Morowych Panien. Prace pojawiły się w kilkunastu miejscach Warszawy. Wśród nich znaleźć można morową wizję m.in. ulicy Miłej, Dzielnej, Ciepłej, Dobrej czy Żelaznej.

„Prace przygotowane przeze mnie na potrzeby projektu Morowe Panny to delikatne działanie w przestrzeni miejskiej, ingerencja w żywą tkankę miasta. Grafiki wtapiają się w ikonosferę ludzi, którzy żyją w danym rejonie miasta. Są symboliczne, a poprzez usytuowanie pod właściwą nazwą ulicy, łatwe do odgadnięcia” – powiedział twórca ikonografik, Mariusz Libel.

„W tym roku, w ramach uroczystości rocznicowych, Muzeum Powstania Warszawskiego oddaje hołd wszystkim dzielnym kobietom – zarówno tym z czasów wojny, jak i współczesnym. Poprzez akcje, takie jak interwencja Mariusza Libla, chcemy zaznaczyć, że Morowe Panny są wśród nas” – powiedział Jan Ołdakowski, Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

 

4.07.2012

Podsumowanie debaty i wyników badań dotyczących Morowych Panien

W sobotę 30 czerwca, na Skwerze – filia CAFT, odbyła się debata „Kim są Morowe Panny?” organizowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Zaproszeni prelegenci oraz wszystkie osoby obecne podczas spotkania zastanawiali się nad znaczeniem słów „Morowa Panna” i cechami współczesnych „kobiet z charakterem”. Podczas debaty zaprezentowane zostały także wyniki badania ankietowego poświęconego Morowym Pannom.

W debacie udział wzięli historycy, psychologowie, socjologowie i kulturoznawcy – prof. Grażyna Borkowska (PAN), dr Magdalena Gawin (PAN), dr Aneta Gawkowska (UW), Maria Rotkiel i dr Paweł Rodak (UW). Przedstawili oni nowoczesne postawy, zjawiska oraz główne działania, a także kierunki rozwoju kobiet w kształtowaniu tożsamości miasta. Rozważali też co łączy współczesne Morowe Panny z kobietami walczącymi w Powstaniu Warszawskim.

Podczas debaty psycholog Maria Rotkiel przedstawiła wyniki badania ankietowego zrealizowanego na zlecenie Muzeum Powstania Warszawskiego. Było ono próbą odpowiedzi na pytanie „Kim są współczesne Morowe Panny”.

W badaniu udział wzięły głównie kobiety (92%), wykształcone (62,7%), mieszkanki dużych miast (57%). Dla ponad połowy odpowiadających bycie „morowym”, miało wyłącznie pozytywną konotację i kojarzyło się z dzielnym, zaradnym, wspaniałym, wielkim. Czyli ze wszystkimi wzniosłymi określeniami „bycia odważną”. Najniżej oceniono kultowość określenia.

W odpowiedziach na pytanie, „które wartości są najistotniejsze dla współczesnych młodych kobiet?”, na pierwszych miejscach pojawiły się: szczęście rodzinne, samorealizacja, zdrowie, przyjaźń, sukces zawodowy – stwierdzenia kojarzące się z szeroko rozumianym spełnieniem. Niżej uplasował się dobrobyt, wierność, pracowitość, a na końcu udział w życiu kulturalnym, społecznym i politycznym oraz religijność. Natomiast na pytanie, „czy istnieją współczesne „Morowe Panny”, 92% odpowiedziało zgodnie – tak.

Pełen raport z badania wraz z referatami wszystkich uczestników debaty znajdzie się w publikacji pokonferencyjnej, która wydana zostanie przez Muzeum Powstania Warszawskiego we wrześniu 2012 roku.

 


25.06.2012

Konkurs Rozszyfruj Morową Pannę

Odgadnij nazwę warszawskiej ulicy i napisz dlaczego jest morowa

Od 27 czerwca do 4 lipca, codziennie (poza sobotą i niedzielą) o godzinie 10:00 i 15:00, na stronie Morowych Panien na Facebooku znajdziesz grafiki, na których zaszyfrowane są nazwy warszawskich ulic. Odgadnij je, uzasadnij dlaczego są morowe i zdobądź wyjątkowe nagrody.
W ciągu dnia na naszej facebookowej stronie pojawiać się będą także podpowiedzi, które pomogą rozszyfrować, która ulica uznana została za morową.

Zgłoszenia z kreatywnym uzasadnieniem należy przesyłać na adres morowepanny@1944.pl 

Poprawne odpowiedzi z najbardziej kreatywnymi, zabawnymi uzasadnieniami zostaną nagrodzone płytami „Morowe Panny” i innymi atrakcyjnymi nagrodami!
Zachęcamy do udziału w konkursie! Wspólnie rozszyfrujmy Morowe Panny! 

REGULAMIN